White Dwarf, Warhammer Community i dodatki do gier

 

Z grami planszowymi wydawnictwa Games Workshop jest pewien problem. Często są to zamknięte produkty, do których nie wydaje się rozszerzeń, co nie oznacza że pozostają bez wsparcia wydawcy. Wsparcie wygląda w ten sposób, że raz na jakiś czas, na łamach magazynu White Dwarf ukazują się artykuły, będące tak naprawdę niewielkimi rozszerzeniami: wprowadzają nowe reguły, dodatkowe misje, nierzadko także umożliwiają wprowadzenie dodatkowych modeli, które ukazały się w linii Age of Sigmar bądź Warhammer 40k. Oczywiście nie ma w tym nic złego, co gorliwsi fani decydują się na zakup kolejnych figurek i wzbogacają w ten sposób swoje rozgrywki. W czym zatem tkwi problem? Z biegiem czasu przekopanie się przez zgromadzone archiwum WD staje się coraz bardziej kłopotliwe. Jak ktoś jest stałym czytelnikiem magazynu, to jeszcze sobie może te materiały na bieżąco rozdzielać, aczkolwiek wiem z autopsji, że czasami potrzeba chwili by odnaleźć interesującą nas publikację sprzed kilku lat. Najgorzej natomiast mają ci, którzy zdecydowali się na zakup gry planszowej, której premiera miała miejsce jakiś czas temu i chcą odnaleźć oficjalne publikacje na jej temat w numerach archiwalnych. Ich dostępność jest ograniczona, a tak naprawdę taki nieszczęśnik często nie wie czego szuka, bowiem np w czterdziestu ostatnich numerach magazynu są do odnalezienia raptem dwa artykuły na temat interesującej go gry.

Każdy, komu zdarza się zaglądać na CommandPoint.pl z pewnością zauważył, że regularnie zdarza mi się poświęcać całe wpisy nowym numerom White Dwarfa, o ile znalazły się w nich godne uwagi materiały, stanowiące rozszerzenie gier planszowych, będących w ofercie wydawcy. Dotarły do mnie sygnały, że podobne teksty bywają dla Was pomocne, ale oczywiście mam świadomość, że nie rozwiązują one problemów, o których napisałem powyżej. Zdarzyło mi się w ubiegłym roku otrzymać od Was maile z prośbą o wskazanie np w których archiwalnych numerach są rozszerzenia do Deathwatch Overkill. Od ręki oczywiście nie byłem w stanie odpisać, musiałem w tym celu przekopać się przez posiadane materiały. Wtedy doszedłem do wniosku, że warto zebrać w jednym miejscu informacje o tego typu publikacjach w rozbiciu na poszczególne gry. W ten sposób powstała strona White Dwarf – dodatki do gier, którą opublikowałem dzisiaj, a w przyszłości zamierzam na bieżąco aktualizować.

Stronę zrobiłem także na własny użytek, ale myślę że będzie pomocna każdemu, kto chce odszukać w archiwalnych White Dwarfach materiały na temat swojej ulubionej gry. Zestawienie dotyczy planszówek, ewentualnie małych, zamkniętych w jednym pudełku systemów skirmishowych, natomiast całkowicie pominąłem tutaj takie publikacje jak dodatkowe scenariusze do czterdziestki czy warscrolle do AoS (bo nie o to tu chodzi).

Na dzień dzisiejszy na stronie zebrane są informacje o dodatkach z White Dwarfów od września 2014 roku (po premierze 4. edycji Space Hulka) do stycznia 2017. Warto w tym kontekście wspomnieć o uruchomionym niedawno serwisie Warhammer Community. Znajduje się tam całkiem sporo materiałów dla fanów gier Games Workshop, począwszy od aktualności, poprzez poradniki modelarskie, a skończywszy na materiałach źródłowych. Wspominam o tym serwisie głównie dlatego, że można tam znaleźć także artykuły z nowymi zasadami i scenariuszami go gier, które to materiały pierwotnie, przed laty publikowane były w White Dwarfie. W przypadku takich artykułów, dodałem na stronie linki bezpośrednio do tych publikacji. Nie ma ich zbyt wiele, liczę jednak po cichu, że Warhammer Community będzie z czasem rozszerzany o takie materiały.

Zestawienie White Dwarf – dodatki do gier zamierzam regularnie aktualizować w trzech kierunkach. Po pierwsze, wraz z ukazywaniem się nowych numerów WD, gdy tylko znajdą się w nich rozszerzenia gier, na bieżąco będę chciał nanosić informacje na ten temat. Po drugie, jeśli na łamach Warhammer Community pojawią się nowe przedruki ze starych White Dwarfów, postaram się uzupełniać linki do tych publikacji. Po trzecie zaś, nie wykluczam cofnięcia się w dalszą przeszłość, by zawrzeć w tym zestawieniu informacje o artykułach z White Dwarfów nie tylko z poprzedniej dekady, ale także z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia (na razie nie planuję cofać się jeszcze bardziej). W tamtych czasach na łamach magazynu ukazało się wiele materiałów do gier, które w ostatnich latach powróciły na rynek (Space Hulk, Blood Bowl), jak również dla tytułów, które (co bardzo prawdopodobne) mogą powrócić w najbliższym czasie. Korzystajcie do woli, wdzięczny będę za uwagi i sugestie. Jeżeli zauważycie, że w zestawieniu pominąłem coś istotnego, koniecznie dajcie znać!

 Zobacz także:

3 thoughts on “White Dwarf, Warhammer Community i dodatki do gier

  1. Super pomysl. Nie widze tylko nigdzie na glownej bezposredniego linka do 'White Dwarf – dodatki do gier’. Moze daloby sie to jako osobna Kategorie dodac?

  2. Jest na samym dole, po lewej (sekcja „Strony”). Wiem, że niezbyt wyeksponowane – jak będzie potrzeba, to gdzieś przesunę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *